Nikt nie rodzi się geniuszem komputerowym, to kwestia praktyki, czasami tylko przełamania nieśmiałości, wstydu czy obawy „nie ruszam, bo zepsuję”.
Od grudnia w Bibliotece w Łazach trwają bezpłatne lekcje korzystania z Internetu i obsługi komputera dla osób 50+ w ramach projektu „Polska Cyfrowa Równych Szans”. Po co to wszystko? Aż 10 mln. na 13 mln. Polaków po 50. nie korzysta z Internetu. W grupie wykluczonych cyfrowo znajdują się nasi dziadkowie, rodzice, a nawet przyjaciele. Z pomocą przychodzą im Latarnicy i biblioteki.
Pokazujemy, że komputer czy Internet mogą być użytecznymi narzędziami, sposobem rozwijania zainteresowań, pasji oraz nawiązywania kontaktów.
W chwili obecnej w Bibliotece w Łazach trwają szkolenia 20 osób (2 grupy szkoleniowe), które zgłosiły chęć uczestnictwa w projekcie. Dlaczego zapisali się na kurs? Bo chcą „nauczyć się jak korzystać z komputera i Internetu”. Lista potrzeb jest długa. Dla niektórych priorytetem jest założenie profilu na Facebooku, dla innych opłacenie rachunków czy wysłanie maila do wnucząt.
Z komputerem nie jest łatwo. Samo opanowanie myszki, pisania polskich znaków może przeciętnemu Kowalskiemu sprawić trudność. Ale od czego jest sympatyczny Pan Emil – Latarnik, który wskazuje właściwą drogę. Instruktor-wolontariusz po kolei, bardzo wolno i cierpliwie tłumaczy jak „oswoić elektroniczne zwierzę”. Pomaga założyć konto pocztowe, wysłać facebook’owe zaproszenie do znajomych, sprawdzić rozkład jazdy pociągów czy dzięki funkcji street view obejrzeć swoją miejscowość.
W planach są dalsze spotkania. Kursanci podczas kolejnych zajęć chcą „pogłębiać zdobyte umiejętności”. Podkreślają, że „największą radość podczas kursu sprawia im kontakt z innymi ludźmi, a przy okazji zdobycie nowych doświadczeń”.
Szkolenia są bezpłatne!
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z koordynatorem procesu rekrutacji: Władysława Wilk, tel.: 32 6729446 ; e-mail: biblioteka@lazy.pl