Adam Janoska przedstawia szkice i grafiki… – relacja z wernisażu

Kilku uczestników wernisażu prac Adama Janoski oglądających rysunki w towarzystwie autora7 czerwca w Bibliotece Publicznej w Łazach Adam Janoska podczas wernisażu zaprezentował publiczności swoje prace. To już druga wystawa jego twórczości zrealizowana w Łazach. Pierwsza odsłona miała miejsce dokładnie pięć lat temu i prezentowała obrazy i rzeźby. Tym razem przestrzeń wystawienniczą Galerii na Piętrze zdominowały grafiki i szkice.

Adam Janoska to mieszkaniec Wiesiółki, absolwent Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W przeszłości spełniał się w wielu profesjach: zawodowo pracował m.in.: w policji, wojsku, Hucie Szkła w Zawierciu, ratownictwie wodnym. Człowiek wielu talentów i zainteresowań – wieloletni czytelnik Biblioteki w Łazach.  Maluje już od 29 lat. Swoją przygodę z amatorskim malarstwem rozpoczął nietypowo. Zaczęło się od wakacyjnej podróży nad Bałtyk, podczas której jego córka została sportretowana przez uliczną malarkę. Jak wspomina Adam Janoska: „cały proces twórczy nadmorskiej artystki trwał przeszło godzinę – moja córka w tym czasie siedziała na pełnym słońcu – spojrzałem na efekt i szybko stwierdziłem, że sam bym taki portret stworzył w krótszym czasie”. I tak się zaczęło. Po powrocie z wakacji autor wystawy po przygotowaniu teoretycznym usiadł i ot co, zaczął tworzyć. Pierwszy portret nie był doskonały, ale dał początek artystycznej pracy. Drugi namalowany obraz został sprzedany w tempie błyskawicznym. Obecnie Adam Janoska należy do Sekcji Plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach. Jego prace były nagradzane na Juwenaliach w Warszawie. Pracuje pod kierunkiem Piotra Olbrychowskiego, nauczyciela, absolwenta WSP w Instytucie Sztuk Plastycznych w Częstochowie, czerpiąc z jego fachowej wiedzy i umiejętności. Tworzy także drewniane rzeźby. Sztuką pasjonuje się od lat. Stanowi ona w jego życiu istotny element. Traktuje ją jako wyzwanie, a jednocześnie dzięki niej stara się pokonywać własne słabości. „Zobaczę coś, coś mi się spodoba, przyciągnie moją uwagę i od razu chcę to stworzyć, namalować, czy wyrzeźbić. Nie tworzę z wyobraźni wolę się wzorować na czymś lub na kimś” – nad abstrakcję przekłada konkret. Jego prace to efekt połączenia obserwacji otaczającej rzeczywistości z wiedzą nabytą od nauczycieli, instruktorów czy mistrzów. Okresowo czerpał inspiracje z największych artystów tj. Caravaggio, Matejko oraz szkoły twórców sztuki holenderskiej – ucząc się od nich poprzez odwzorowanie i naśladowanie.  

Od 7 czerwca w Bibliotece Publicznej w Łazach można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Szkice i grafika”, na którą składa się ponad trzydzieści prac o szerokiej tematyce w różnych formatach. Koncepcja szkicu charakteryzuje się oszczędnością w formie i treści – zazwyczaj sprowadza się zaledwie do zarysu kompozycji, pozbawionego szczegółów i detali. To zaledwie wizualizacje pomysłu. Adam Janoska w swoich pracach odchodzi od powściągliwości – oglądając jego szkice i grafiki trudno mówić o przypadkowości. Tu kreski ołówka spotykają się tworząc obrazy, które przez swą precyzyjność można pomylić z wydrukami. Pracochłonne, czasochłonne, wykonane z troską o każdy szczegół. Plenery, obiekty architektoniczne, sceny rodzajowe, szkice kobiet, postaci, zwierząt i detali anatomicznych – zwłaszcza te ostatnie zasługują na uwagę. Ciekawe ujęcia o zamkniętej kompozycji, w pełni zachowujące proporcje przedstawianych projektów, ukazują wciąż doskonalące się umiejętności warsztatowe autora – amatora sztuki. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia wystawy, która będzie dostępna dla oglądających w godzinach pracy Biblioteki.