25 stycznia 2018 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w trakcie którego klubowiczki omawiały akcję wielowątkowej powieści Rosie Thomas „Kaszmirowy szal” rozgrywającej się w Walii, Szwajcarii i Indiach.
Książka w sposób perfekcyjny oddaje egzotykę azjatyckiego kraju poprzez bajecznie kolorowe opisy krajobrazów. Składa hołd licznej grupie hodowców jaków, tkaczy i hafciarzy w uznaniu ich mozolnej i ciężkiej pracy. Przedstawione przez autorkę życie małżeńskie zostaje poddane próbie przetrwania w zetknięciu z egoizmem, fałszywym wstydem, winą z powodu utraty dziecka oraz miłością do tych na trzy litery, jak również brakiem potomstwa.
Zagubiona, samotna Mair po śmierci ojca odnajduje przepiękny szal i pukiel włosów, co skłania ją do odbycia dalekiej podróży. Za sprawą internetowej książki „Nadzieja i Chwała Boga” podąża śladami dziadków – misjonarza Evana i jego żony Nerys. W Indiach odwiedza pozostałości misji, cmentarz, a także liczne bazary, gdzie poszukuje twórcy kani. Dzięki uporowi oraz wytrwałości spotyka Meehrana, który rozpoznaje znak warsztatu nieżyjącego dziadka. Zaplanowana wspólnie z rodziną Szwajcarów wyprawa do Kaszmiru zostaje przerwana. Kaprysy pogody i tragiczny wypadek Lotus zatrzymują Mair w Lamayour, skąd samotnie udaje się do Kanihamy. Tam ogląda opustoszałą górską wioskę, w tym dom Nerys i stare warsztaty tkackie z farbiarniami. W dalszym ciągu nie wie, w jaki sposób babcia nabyła szal zbyt drogi na kieszeń prezbiteriańskiego misjonarza. Po powrocie do Sringaru zostaje zaproszona do domu Meehrana. Tam na podstawie czarnobiałej fotografii, pamiątki Nerys, rodzina rozpoznaje miejscowe jezioro z wybudowanymi domami na wodzie. Mair wynajmuje jeden z ocalałych domków i wkrótce uczestniczy w wybuchu, szczęśliwie uchodząc z życiem. To zły czas dla zamieszkujących kraj nacji: Muzułmanów, Hindusów, Shików i Buddyjczyków walczących o wpływy i dominację. Nadchodząca od matki Meehrana wiadomość o koleżance opiekującej się starszą Brytyjką doprowadza Mair do domu Caroline Bowen. Schorowana, tracąca wzrok kobieta rozpoznaje szal córki Zahry, a na dźwięk imienia Nerys wspomina swoje przyjaciółki.
Jaka tajemnica połączyła Nerys Watkinson, Myrtle McMinn i Caroline Bowen? W jaki sposób Mair znalazła Zahrę i zmieniła swoje życie?
Elżbieta Szafruga