Grazia Honegger Fresco „Maria Montessori. Historia aktualna” (26.05.20222 r.)

Lekturą majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w Bibliotece Publicznej w Łazach, była książka autorstwa Grazii Honegger Fresco pt. „Maria Montessori. Historia aktualna”. W oparciu o listy i wiarygodne źródła autorka stworzyła biografię sławnej Włoszki, która wyznaczyła nowy kierunek w pedagogice. Maria Montessori, jedynaczka wspierana przez ojca, dążyła do zdobycia wykształcenia, co w tamtym czasie było dla kobiety nie lada wyzwaniem. Przełamując wiele barier i hegemonię mężczyzn uzyskała dyplom lekarski. Stała się aktywną uczestniczką ruchu feministycznego na rzecz kobiet do momentu, gdy urodziła syna w pozamałżeńskim związku. Żywo interesowała się wychowaniem dzieci zgodnie z naturą i zgłębiając tajniki filozofii, psychologii i psychiatrii. Głębokie przemyślenia zaowocowały nowatorskim projektem edukacyjnym, z którym objeżdżała świat udzielając wykładów. Tzw. Metoda zyskała liczne grono zwolenników i stała się początkiem tworzenia domów dziecięcych, szkół podstawowych i specjalnych nazywanych montessoriańskimi. Jednocześnie Maria prowadziła szkolenie nauczycielek kontynuujących jej idee oraz czuwała nad właściwym doborem pomocy szkolnych. Dzięki Marii i jej zaangażowaniu zmieniło się podejście pedagogiczne nauczycieli do edukacji.
Czy proponowany przez Marię system nauczania przetrwał próbę czasu i został wdrożony do współczesnych szkół? Na czym polegała „metoda” i jej podstawowe założenia?
Przeczytana książka skutecznie rozwiała moje nadzieje na ciekawą biografię. Moim zdaniem nadmiernie rozbudowana o całą masę cytatów, odnośników i nazwisk treść spowodowała przerost formy nad istotną treścią. Dodatkowym utrudnieniem stało się zastosowanie przestarzałego języka, który spowodował totalny chaos myślowy. Z uwagi na powyższe polecam książkę tylko wytrwałym i pasjonatom pedagogiki, których ciekawi nowatorska metoda nauczania.