28 września 2024 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone „Złodziejce listów”
Anna Rybakiewicz, prawniczka i autorka powieści obyczajowych, napisała książkę pt. „Złodziejka listów”. Ta ciekawie napisana powieść znalazła moje uznanie dzięki licznym zwrotom akcji i wydarzeniom o podłożu historycznym. Fabuła utworu została oparta na losach młodej Żydówki uciekającej z getta w Łomży oraz na poszukiwaniu autorki listów znalezionych w starym warszawskim domu. Pisarka przedstawiła doro i zło, nieodłączny element życia każdego człowieka o niebagatelnym znaczeniu w czasie wojny. Pokazała czym staje się fascynacja drugim człowiekiem i miłość, dla której nie istnieje żadna bariera.
Astrid Rosenthal – gwiazda Hollywood wraca do Polski jako świadek w procesie jednego ze zbrodniarzy wojennych. Z odzyskaną zgubą w ręce, książką Goethego „Cierpienia Młodego Wertera” opowiada w jaki sposób ocaliła życie. Wśród tych wspomnień szczególną rolę odgrywa esesman Walter Schmidt. Przypadkowo otwarta przez Astrid książka ujawnia wiadomość przeznaczoną tylko dla niej. Nie zamierza się nią dzielić z sądem. Wyjeżdża z Warszawy i ślad po niej ginie. Po latach w swoim domu Zofia odnajduje listy. Zaciekawiona ich autorstwem publikuje jeden z nich, ale nie spodziewa się, że ktoś nazwie ją złodziejką.
Czy zaginiona Astrid zostanie odnaleziona? Jakim człowiekiem naprawdę był Waleter? Kto i dlaczego zarzuca Zofii przywłaszczenie listów?
Elżbieta Szafruga