XXIII Turniej Wiedzy o Książce i Bibliotece – relacja

Uczestnicy dwudziestego trzeciego turnieju wiedzy o książce i bibliotece na scenie miejskiego ośrodka kultury - grupowe zdjęcieChoć trudno w to uwierzyć za nami już dwudziesta trzecia edycja miejsko-gminnego Turnieju Wiedzy o Książce i Bibliotece. 6 czerwca, jak co roku, uczniowie wzięli udział w zmaganiach składających się na siedem konkurencji, podczas których zdobywali punkty sprawdzając swoją wiedzę z zakresu wiedzy o książce, bibliotece, literaturze i języku polskim.
Aby zgromadzić największą liczbę punktów, która zapewniłaby zwycięstwo należało m.in.: dokończyć niejedno przysłowie, dopasować tytuł książki do autora, wskazać elementy budowy książki, ale także wykazać się wiedzą z zakresu ekranizacji lektur, bowiem podczas konkursu pojawiły się także pytania opatrzone ilustracjami będącymi kadrami z filmów tj.: „W pustyni i w puszczy”, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, czy „Akademia Pana Kleksa”. Sprawdziliśmy wiadomości i wiedzę z zakresu lektur szkolnych, ponadto pytaliśmy o to czym są cymelia, prenumerata, obwoluta, pergamin, petroglif, prolongata, bibliomat czy sygnatura. Celem Turnieju jest kształtowanie kultury i aktywności czytelniczej oraz promocja działań Biblioteki Publicznej. I choć od ponad dwóch dekad turniej nie zmienił zasadniczo swojej formuły, to zainteresowanie nim jest nadal spore i każdego roku przyciąga do Biblioteki nowe młode twarze.
W tegorocznej edycji do współzawodnictwa przystąpiło 13 trzyosobowych zespołów reprezentujących szkoły podstawowe z terenu miasta i gminy Łazy. Turniej przygotowała i poprowadziła Małgorzata Poskrobko wraz Eweliną Biegun, a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwało Jury, w skład którego weszły: Bogusława Serzysko – przewodnicząca, Lucyna Dziechciarz i Anna Wilk.
Choć rywalizacja była zacięta i niezwykle wyrównana, udało się wyłonić i wyróżnić zwycięskie drużyny. Znawcami książek i biblioteki okazali się w tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach, którzy zajęli pierwsze i drugie turniejowe miejsce. Zwyciężyła drużyna w składzie: Emilia Kida, Mikołaj Pańka i Joanna Wojdas, która wyprzedziła swoje szkolne koleżanki i kolegę: Barbarę Krępę, Jana Olszewskiego i Alicję Sobusik. Oba zespoły przygotowała Pani Monika Szubert. Trzecie miejsce zdobyła drużyna z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rokitnie Szlacheckim przygotowana przez Patrycję Piętę, w skład której weszli sami chłopcy: Szymon Gałka, Bartosz Tylec oraz Dawid Wróbel. Uczestnicy Turnieju otrzymali dyplomy i nagrody.