Na drugim spotkaniu DKK, które odbyło się 27.03.2008 r. omawialiśmy książkę Mariusza Szczygła „Gottland”.
Jest to zbiór kilkunastu reportaży zawierających fakty z życia znanych osobistości narodu czeskiego m.in. Tomaša i Jana Batów, aktorki Lidii Baarovej – oskarżonej o kolaborację z Niemcami i romans z Josephem Goebbelsem, piosenkarki Marty Kubišovej skazanej przez władze komunistyczne na zapomnienie, rzeźbiarza Otokara Šveca – twórcy pomnika Stalina, którego prześladowania doprowadziły do samobójstwa.
Reportaże obejmują czasy okupacji niemieckiej i sowieckiej. Opisują przykłady przystosowania się ludzi do aktualnie panujących warunków życia.
Książka ta uświadamia nam, że obraz uśmiechniętego Czecha, zadowolonego z życia, popijającego piwo w karczmie, był często jego sposobem na przeżycie tych ciężkich czasów.
Dyskusja nad treścią książki była bardzo burzliwa i podzieliła klubowiczów.
Były glosy zarzucające Czechom, że zbyt szybko się poddali i przyjęli taki stan rzeczy. Większość klubowiczek jednak zgodziła się z tym, że największą wartością jest życie i nie można osądzać ludzi za to, że chcieli zwyczajnie przetrwać ten trudny okres.
Temat spotkania zainspirował niektóre czytelniczki do sięgnięcia po książki z literatury czeskiej, ostatnio nieco zapomnianej.
Halina Kudela