26 listopada spotkałyśmy się, aby tym razem porozmawiać na temat pisarstwa peruwiańskiego pisarza Mario Vargas Llosy na przykładzie jego najnowszej książki „Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki”.
Powieść Vargas Llosy to przemiany, jakie dokonują się w społeczeństwie peruwiańskim. Na kanwie wydarzeń politycznych śledzimy losy Ricarda począwszy od kariery tłumacza UNESCO, aż po niespełnioną miłość do kobiety swoich marzeń. Lily świadomie gra na uczuciach będąc przekonaną, że zostanie przyjęta z otwartymi ramionami. Jej szelmostwa to między innymi wyszukiwanie coraz to innych tzw. leciwych panów, dzięki którym osiąga dobrobyt i wysoką pozycję społeczną. Sama nie waha się przed najbardziej pokrętnymi matactwami, do momentu kiedy dokonuje się dewiant seksualny. Zniszczona i ciężko chora po raz kolejny wraca w ramiona naiwnego mężczyzny, aby spokojnie umrzeć.
Autor w swej książce poruszył trudny problem tzw. „ślepej miłości”. Wielu zakochanych nie chce lub bagatelizuje złe cechy charakteru swoich wybranek i wybrańców. Łudzi się, że wspólne życie zmieni ich. Niestety metamorfoza nie jest możliwa, co widać w oparciu o przeczytaną książkę. Los jednak nieustannie kpi sobie z nas szykując obojgu kochankom niespodzianki.
Książka bardzo nam się podobała dzięki podjętej w niej życiowej tematyce oraz licznych refleksji dotyczących związków damsko-męskich.
Elżbieta Szafruga