Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni – to tam w lipcowe popołudnie znalazłyśmy się za sprawą książki Pearl S. Buck „Ukryty kwiat”. Oczywiście nie mogło zabraknąć rekwizytów związanych z tym krajem, które przyniosła nasza klubowiczka zafascynowana kulturą krajów wschodnich, była więc: figurka dobrotliwego Buddy, modlitewny młynek buddyjski, laleczki kokesi, kaftan japoński, wachlarz i podręczna torebka Japonki, czarka na herbatę, pałeczki. Dopełnieniem tej scenerii była gałązka kwitnącej wiśni. W takim klimacie przystąpiłyśmy do omawiania wspomnianej książki.
„Ukryty kwiat” wzrusza do głębi siłą burzliwej miłości Japonki i Amerykanina. Ścieranie się dwóch odmiennych kultur oraz piętrzące się trudności doprowadzają do rozbicia związku, którego owocem jest dziecko. Jaki los go czeka i czy kiedyś wybaczy swoim biologicznym rodzicom ?
W powieści przeciwstawiono nowoczesną Amerykę z jej archaicznym prawem stanowym – zacofanej, powojennej Japonii, gdzie rodzice decydują o szczęściu dzieci. Został poruszony problem niedojrzałości psychicznej dwojga ludzi, którzy tak jak Allen nie potrafią zerwać z dawnym życiem lub jak Josui są dumni i o niczym nie mówią.
Nie powinniśmy wpływać na wybory jakich dokonują nasze dzieci, ponieważ nadopiekuńczość może je unieszczęśliwić.
Elżbieta Szafruga