Książka, która pochłania, wciąga i uświadamia – z taką lekturą zmierzyły się 29 sierpnia 2019 r. klubowiczki podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach. Mary Lynn Bracht napisała powieść opatrzoną symbolicznym tytułem kwiatu składanego ku czci zmarłych. „Biała chryzantema” jest historią narodu Korei, który doznał wielu upokorzeń i strat za sprawą Japończyków a później rozgrywającej się wśród swoich wojny domowej.
Na podstawie losów Hany poznajemy szczególny rodzaj okrucieństwa stosowany wobec niewinnych młodych dziewcząt porywanych i zmuszanych do pełnienia roli „pocieszycielek”. Innym wątkiem bezpośrednio łączącym się w całość jest życie Emiko po utracie siostry. Jej los zostaje całkowicie podporządkowany wydarzeniom z okresu koreańskiej wojny domowej. Spalony dom, zamordowany ojciec i małżeństwo pod przymusem zmieniają jej życie w koszmar. Po utracie ukochanej matki, którą zadenuncjował jej własny mąż, żyje jedynie dla dzieci, zachowując pozory szczęścia rodzinnego. Tak jak wszystkie kobiety z jej rodu Emiko należy do haenyeo i utrzymuje rodzinę dzięki szczególnym umiejętnościom nurkowania w morzu.
Z czasem dorosłe i wykształcone dzieci przenoszą się do Seulu, gdzie matka raz w roku odwiedza je po śmierci męża. Uczestniczy w protestach przeciwko przemocy pod ambasadą japońską, po czym wraca na wyspę Czedżu, aby w otoczeniu przyjaciółek dalej nurkować, choć jej ciało zaczyna się buntować. Podczas kolejnego z wieców w Seulu Emiko jest świadkiem odsłonięcia pomnika upamiętniającego tragiczne losy „pocieszycielek”. W twarzy z posągu rozpoznaje swoją siostrę Hanę, której poszukiwała wśród osób manifestujących. Na skutek doznanych emocji jej choroba się zaostrza a ona sama zostaje zabrana do szpitala. Tam, odzyskując przytomność, ujawnia skrywane sekrety rodzinne nic nierozumiejącym dzieciom.
Dlaczego Emi ukrywała przed dziećmi swoje tajemnice? Jak doszło do tego, że spośród wielu pocieszycielek wybrano twarz Hany? Jakim przemianom uległo życie Yoon Hui po wyznaniu matki?
Elżbieta Szafruga