Wiosenne spotkanie DKK przeniosło uczestniczki do północno-wschodniej części Francji – do regionu, który słynie z produkcji win musujących, nazywanych od nazwy tej krainy – szampanem. Utrzymana w dwóch płaszczyznach czasowych powieść Kristin Harmel opowiada historię źle dobranego małżeństwa, w której tle rozgrywają się krwawe wydarzenia II wojny światowej.
Kristin Harmel dziennikarka, reporterka i amerykańska pisarka, jest autorką książek, które doceniają kobiety i młodzież. Mieszka na stałe w Orlando, ale przebywała też w Paryżu. Prawdziwą sławę przyniosła jej książka pt. „Słodycz zapomnienia”. Kolejną książką jest powieść obyczajowa zatytułowana „Żona winiarza”. Oparta na wielu wątkach rozgrywa się w Szampanii i Stanach Zjednoczonych, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Autorka skupiła się na przedstawieniu problemów związanych ze znaczeniem miłości i zdrady oraz przebaczeniem i odkupieniem win. Z wielkim pietyzmem odniosła się do trudu plantatora winorośli oraz wytwórców szlachetnego trunku, jakim jest francuski szampan.
Michael, właściciel winnicy i producent szampana, zatrudnia winiarza Theo, którego żona Celine jest Żydówką. Na spotkaniu z zaprzyjaźnionymi Edith i Eduardo Thierry poznaje przyjaciółkę pani domu. Żeni się z Inez, kobietą nieco naiwną, wymagającą od męża stałego zainteresowania. Młoda żona usiłuje pomagać w żmudnym procesie wytwarzania wina, ale nie mając doświadczenia nie może konkurować z wiedzą i umiejętnościami Celine. Tymczasem Francję zajmują Niemcy, żądając obowiązkowych dostaw szampana. Michael, tak jak wielu innych, przystępuje do ruchu oporu, bez wiedzy żony, która odnajduje broń ukrytą w beczkach po winie. Inez w poczuciu braku zaufania i miłości wyjeżdża do Edith, gdzie w restauracji pełnej Niemców wylewa swoje żale do Antoina, zostając jego kochanką. Edith uświadamia jej, że związała się z konfidentem i sprowadziła niebezpieczeństwo nie tylko na siebie. Inez od Antoina dowiaduje się o czystkach wśród Żydów, a od Edith o jej poczynaniach z ruchem oporu. Zrywa z kochankiem i pomaga ukryć żydowskie rodzeństwo, ratując im życie. Udaremnia napaść niemieckiego gwałciciela na Celine i jej nienarodzone dziecko, przekazując sprawcę w ręce Michaela. W chwili, gdy sądzi że odzyskała zaufanie męża, zastaje go z Celine i dowiaduje się o jego ojcostwie. Upokorzona powraca do Antoina, wyjawiając mu to, czego nigdy nie powinien usłyszeć. Na trzeźwo analizuje sytuację i próbuje naprawić swój błąd. Ale na to jest już za późno.
Co stało się z Michaelem, Celine i ich nowonarodzonym synem Dawidem? W jaki sposób Inez pragnie odkupić winę? I dlaczego prawie stuletnia Edith Thieryy podróżuje do Szampanii z wnuczką Olivią?
Elżbieta Szafruga