Spotkanie wigilijne (15.12.2022 r.)

15 grudnia 2022 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się świąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Zimowo-świąteczny nastrój zapanował w Bibliotece za sprawą trzech klubowiczek, które zaprezentowały swoje wiersze.

Dzięki lokalnej twórczyni Lidii Kałuzińskiej, która zaprezentowała wiersz pt. „Zima”, poczułyśmy na policzku mroźne igiełki i niemal dotknęłyśmy wirujących płatków śniegu, które w dniu spotkania sypały za oknem. Tak brzmiał wiersz Pani Lidii:

„Soplami stroją się dachy
słońca codziennie ubywa
zima na drzewach dojrzewa
czekając na lodowe żniwa.

Białe przędą się pasma
ziemia tonie w zaspach
wplątują się w moje włosy
srebrne zimowe kłosy.

Gałęzią nie kołysze
wiatr zaklęty w ciszę
trwa zimowe wędrowanie
po błękitnym oceanie.

Wszędzie białe gałęzie
na szybach lodowe kwiaty
świat cały tak wygląda
jak czarno-biały negatyw”.

Podsumowanie mijającego roku i wymiany zdań na temat najlepszych książek 2022 roku, które pojawiły się w trakcie klubowych dyskusjach, jak i dołączyły do prywatnych zbiorów klubowiczek, były tylko skromnym elementem spotkania, które obfitowało w poezję, piękne życzenia i rozmowy o świątecznych zwyczajach panujących w domach uczestniczek spotkania. Rok zakończyłyśmy w powiększonym składzie, gdyż do naszego grona dołączyła Lidia Białas. Od grudnia 2022 roku naszą szczęśliwą liczbą jest zatem 18.

Bogusława Serzysko