Luty 2023 roku był szczególny dla Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach. To w tym miesiącu minęło 15 lat klubowej działalności, podczas której nie milkły rozmowy o książkach i autorach całego świata. Projekt DKK zainicjowany przez Instytut Książki oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, niekoniecznie będąc jej znawcą czy krytykiem. W Bibliotece w Łazach osoby o wspólnych zainteresowaniach zapoznają się z nowymi autorami i wymieniają się opiniami na temat lektur w ostatnie czwartki każdego miesiąca. 23 lutego br. odbyło się 158 spotkanie klubowiczek, które do tej pory omówiły 148 książek. W jego trakcie omówiono historię nieustającej walki człowieka z naturą.
Urodzony w Kanadzie Alistair McLeod, jeden z najwybitniejszych prozaików XX wieku, powieściopisarz i nowelista napisał powieść pt. „Utracony dar słonej krwi”. Jego książka jest cyklem opowiadań poświęconym życiu szkockich i irlandzkich rodzin zamieszkujących nad Zatoką Świętego Wawrzyńca.
Autor przedstawił trudne życie górników i rybaków, ich ciężką pracę i nieustanną walkę z żywiołem na morzu i pod ziemią. Jednocześnie pokazał twardość i niezwykłą siłę kobiet, dla których tradycyjny model rodziny był najważniejszy. Jednak z czasem ich życie, tak jak świat, uległo zmianie. Kolejne dzieci opuszczały rodzinne gniazda i nie chciały żyć tak jak rodzice. Wyjeżdżały do dużych miast, które oferowały im lepsze życie. Porzucały urokliwe zakątki przyrody, rzadko odwiedzały rodziców i zrezygnowały z gromadki dzieci. Z dawnych obyczajów pozostała miłość do skrzypiec, irlandzkiej muzyki i rumu. Samotni rodzice pracowali do późnej starości, a gdy pozostało już tylko jedno, usiłowali trwać w chylącym się ku ruinie gospodarstwie lub trafiali do domu opieki. Czy starość w XXI wieku ma inne oblicze?
Elżbieta Szafruga