Zaczytana jesień

Bibliotekarka czytająca bajkę przedszkolakom„Nie ma dzieci, które nie lubią czytać. Są dzieci, które nie znalazły jeszcze odpowiedniej książki” – te słowa Franka Serafiniego były hasłem przewodnim, które towarzyszyło w ostatnich miesiącach działaniom na rzecz promocji czytelnictwa wśród najmłodszych w Filii nr 1 w Niegowonicach i Filii nr 5 w Rokitnie Szlacheckim.
Tegoroczna jesień upłynęła przedszkolakom pod znakiem inspirujących spotkań z ciekawą książką. Dzieci z Przedszkola przy Szkole Podstawowej im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach oraz  z Przedszkola przy Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Michała Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim wraz z panią Anią Gałką, pracownikiem Biblioteki Publicznej w Łazach, wspólnie wyruszały w bajeczne podróże niesamowitych opowieści. W wielkim skupieniu oraz z dużym zainteresowaniem słuchały o niesamowitych przygodach nowo poznanych niedźwiadków, nietoperzy i innych mieszkańców lasu. Warsztaty czytelnicze organizowane przez Bibliotekę mają na celu rozwijanie pasji czytelniczej u dzieci poprzez systematyczny kontakt z książką w myśl hasła „Traktuj czytanie jako inwestycję”.  W świecie zdominowanym przez technologię warto poświęcić kilkanaście minut dziennie na głośne czytanie swojemu dziecku, szczególnie w wieku przedszkolnym, gdy jeszcze nie opanowało sztuki samodzielnego czytania. Czytanie na głos dzieciom uczy koncentracji podczas słuchania, rozwija wyobraźnię, wzmacnia więź między dzieckiem a rodzicem i daje tak ważne dla dzieci poczucie bezpieczeństwa.